کمپرسور کولر گازی

23 آذر 95     550 بازدید
کمپرسور کولر گازی

کمپرسور کولر گازی

کمپرسور  ( Compressor ) جزء اصلی در یک دستگاه (سیستم) تهویه محصوب میشود. متراکم کردن یا فشردن گاز وظیفه کمپرسور است. در اصل کمپرسور اختلاف فشار مبرد را از قسمتی به قسمت دیگر سیستم منتقل می کند.

انواع کمپرسور

در کولر گازی بیشترین استفاده از کمپرسورهای اسکرال ، پیستونی و روتاری میشود.

کمپرسور پیستونی

کمپرسورهای پیستونی به شکل های دوطرفه و یک طرف تولید می گردند این نوع کمپرسور به صورت رفت و برگشتی عمل میکند و با هر بار انجام این عمل مقداری از گاز مبرد موجود درون محفظه کمپرسور را به داخل سیلندر می کشد و به داخل سیستم با فشار وارد می کند.

عملکرد کمپرسور پیستونی

کمپرسور روتاری

کمپرسورهای روتاری راندمان زیاد ، مصرف کمتر و صدای کمتری نسبت به کمپرسورهای رفت و برگشتی دارند و جایگزین خوبی برای رفت و برگشتی می باشد. این کمپرسورها به صورت سیصد و شصت درجه عمل مکش ماده مبرد را انجام می دهد به این صورت وقتی گاز از دریچه ورودی به کمپرسور وارد می شود در اثر گردش تیغه ها و برخورد پره ها با گاز ورودی آن را با فشار به طرف لوله های خروجی انتقال می دهد.

کمپرسور اسکرال

کمپرسور اسکرال یا مارپیچ  راندمان بالا ، مصرف کم و عمر بالا دارند. این نوع کمپرسور از دو جزء حلزونی شکل تشکیل شده که یکی از آنها ثابت و دیگری به صورت متحرک عمل می کند که حرکت متحرک آن باعث فشرده شدن گاز بین این دو جزء شده و فشار کافی را در خروجی به وجود می آورد.

صفحه مناسب چاپ

دیدگاه کاربران در مورد این مقاله

برای ثبت دیدگاه باید عضو شوید